Tisknout stránku

Plavba lodí po Slapech

91,7 ř. km - Třebenice - hráz :
   V místech náplavky, kde lze vstoupit s lodí do jezera, začínali proslulé Svatojánské proudy - legenda před vznikem Štěchovické a Slapské přehrady. Z místa vstupu do vody uvidíte řádově kilometr vodního toku, který se z pohledu proti proudu točí doleva. Levobřežně je první zátoka - Rovínek (92,60 ř. km) kde již i v časné sezóně uvidíte zakotvené lodě. Pravobřežně je středisko společnosti provozující na Slapech veřejnou lodní dopravu.


Náplavka

Pohled na Rovínek

 
94 ř. km
   Vyrazíte-li k plavbě narazíte levobřežně cca po 1 km na další tři "jachtařsky obydlené" zátoky. Zátoku Svatojánského potoka (92.10 ř. km), Cihelna (92.70 ř. km) a zátoku Lahozského potoka (93,00 ř. km). Levobřežně za zátokami je úsek zákazu stání na kotvě. Budete-li pokračovat dále dojedete pravobřežně (pro vás levobok), k Nové Rabyni. I tady je pravobřežně zákaz stání a značený úsek zákazu vplutí.

95 ř. km
   Na pravoboku přijíždíme ke středisku Ždáň - mezi domorodými jachtaři řečeno k "modrému baráku" (více si můžete přečíst zde ). Před tímto samotným rekreačním střediskem je jedna z rozsáhlých levobřežních Slapských zátok - zátoka Sladovařského potoka (94,75 ř. km). Zde uvidíte celou řadu stěžnů a různých typů lodí. Místa s možností parkování i zákazu vplutí a kotvení jsou značena klasickými značkami.

95,5 ř. km
   Jste-li romantici a na Slapech poprvé, máte-li dovolenou a tím i dost času, odbočte z plavební dráhy a vjeďte pravobřežně do zátoky Punčochářova potoka (95,5 ř. km). Zátoka je však ve svém konci úzká se skalnatými strmými břehy a proto pozor. Máte-li dostatečně dlouhé kotevní lano, můžete zde v romantickém prostředí i zakotvit. Počítejte však s obtížnějším vyjetím na plachty.

97 ř. km
   Na levoboku vidíme velké středisko vodních sportů - Měřín.Vjíždíme do jednoho z nejširších míst přehradního jezera.

97,5 ř. km
   Po projetí kolem Měřína se vám na levoboku objeví, použijeme-li znovu hantýrku domácích jachtařů, "kulatý barák". Rekreační provoz armády. Pokud zakotvíte za rekreačním střediskem u levobřežního skalnatého břehu, můžete si zajít k Mořské panně na oběd či večeři.

 
98,5 ř. km
   V tomto úseku to většinou i při bezvětří foukne. Důvod proudění vzduchu je jednoduché - dvě protilehlé zátoky. Levobřežně zátoka Meredského potoka, pravobřežně Jablonského potoka (98,4 ř. km). I tyto zátoky jsou "obydleny" a uvidíte les stěžňů různých výšek.

99 - 100,5 ř. km
   Projíždíte rovným úsekem, pravobřežně s komplexem zařízení hotelového typu i krásné skalní scenerie, levobřežně strmých zalesněných břehů. Chcete-li si odpočinout, najdete na pravém břehu dvě malé zátoky. Odtud již uvidíte pilíře živohošťského mostu (100,4 ř. km). Podjedete ho bez problému, pouze za extrémně vysokého stavu hladiny a u lodí s nejvyššími stěžni je nutné být opatrný. Ihned za mostem levobřežně v malé zátoce je kotviště klubu Kotva Braník.

101 - 102 ř. km
   Na levoboku, stejně jako v řadě dalších míst Slapské přehrady se tyčí vysoký skalní strmý masiv. Na pravoboku je další jachtaři obydlená zátoka. Asi 300 m na levoboku jsou těsně za sebou dvě malé zátoky bez trvalého lodního osídlení.

102 ř. km
   Přijíždíte k Živohošti. Na levém břehu uvidíte dlouhou řadu stanů v několika řadách. Tato stanová osada patří mezi nejstarší a její některé obyvatele tu lze zastihnout i v zimě. Je mezi nimi hodně rybářů. Buďte proto ohleduplní a dejte pozor na jejich nahozené pruty a nástražné bóje. Před několika lety zde ulovili sumce témeř dvoumetrového. Na dnes nízké skále uvidíte na levém břehu kostelík sv. Fabiána a Šebestiána (první polovina 14. století). Hluboko pod vaším kýlem je zatopena větší část obce Živohošť a s ní i stará dřevěná, došky krytá venkovská hospoda z r. 1617 (Rákosníkova). Pravobřežně uvidíte hlubokou a úzkou zátoku Chlumského potoka (102,15 ř. km) a v ní kotviště Staré plavby a STARU, po dohodě zde můžete zakotvit. V zátoce lze přenocovat i na kotvě. V případě větrného počasí však můžete mít dost nepříjemné probuzení a starosti. Zejména ve střední části zátoky to dovede hezky bourat a nebyli byste první kdo se v noci s kotvou utrhl.

102,8 ř. km - pravobřežně
   Více již jak kilometr plavby neujde vaší pozornosti na levém břehu velké plovoucí zařízení - přístav "u Kozla". Bezpečně se zde vyvážete. Neházejte kotvy!! (viz značka na břehu) - na dně je potrubí!! Pro zajištění plavební bezpečnosti je zde povoleno při vjezdu a výjezdu z přístavu použít i spalovací motor.Vždy tu najdete menší či větší společnost jachtařů v kteroukoliv denní (ba i pozdní) dobu. Dobře se tu najíte a napijete aniž vystoupíte na pevninu. Bez nebezpečí zde můžete opustit svou loď a dojít si na nákup do samoobsluhy i pitnou vodu na náves do Nové Živohošti (5 min. chůze). Pokud chcete nalodit své suchozemské přátele, i zde máte ideální možnost. Na návsi je velké parkoviště (příjezd autem z Prahy od Benešova a Neveklova). Vždy poslední sobotu v červenci je Přístav U kozla pro veřejnost uzavírán z důvodu tradičního pořádání "Vánoční regaty". Že je i ozdobený stromeček, smažený kapr se salátem, tanečky, hrají se koledy je samozřejmé a všichni "slapští" to vědí. Účastnit se může každý kdo má plavidlo (ne na motor!!) a respektuje regule uvedené na přihlášce.


Pohled na Novou Živohošť od kostela sv. Fabiána a Šebestiána na Živohošti

Přístav "u Kozla"
 

 
103 - 104 ř. km
   Na levoboku (pokud vítr dovolí ještě raději dále od pravého břehu) míjíte komplex pláží a rekreačních zařízení. Pokud máte skotačivou posádku, můžete jí vysadit u Juniorcampu Tobogán a umožnit jí svezení na tobogánu. Kdy je v provozu, nelze nevidět.

 

104,5 ř. km
   Opět na levoboku se vám objeví široké ústí Mastníka - jedné z největších a nejhezčích Slapských zátok. Pod kýlem budete mít někdejší osadu Ústí. Při plném stavu je údolí potoka Mastníka zatopeno v délce 4 km až k samotě Kasárna. Na konci vzdutí, na pravém břehu jsou Psané skály. V zátoce najdete celou řadu možností k zakotvení a přenocování. Proti Mastníku je malá a úzká zátoka Radíčského potoka. Je využívána především místními rekreanty levého břehu. Mezi potokem Mastník a srázným ostrohem Vltavy byl na začátku 15 .stol. hrad Ostromeč.

105,5 ř. km
   Při levém břehu přijíždíte k osadě Kobylníky. V případě, že zde zakotvíte, lze se zde najíst a občerstvit.

 

107 ř. km
   Téměř na poslední chvíli se nám těsně před 107. kilometrovníkem objeví vjezd do zátoky Musíka. Je značně menší než předcházející Mastník, ale do krásy a romantiky si s ním nic nezadá. Skýtá možnost bezpečného kotvení i přenocování.

107 - 111 ř. km
   Od ústí Musíka projíždíte cca dva kilometry rovným úsekem, pravobřežně s několika rekreačními zařízeními, levobřežně s krásnou scenérií lesnatých a skalnatých břehů (říká se tu "dlouhá míle"). Po kilometrovém levém oblouku najíždíte do dalšího rovného úseku. Na pravém břehu minete další z rekreačních zařízení (zákaz vplutí). Těsně před 111. ř. km je levobřežně u Smilovic ústí zátoky Čelinského potoka (110,8 ř. km). Tato klidná a ne mnoho frekventovaná zátoka střední velikosti je vhodná k přenocování.

111 - 115 ř. km
   V tomto úseku se tok Vltavy obrací doslova do protisměru. Za připomenutí stojí ještě pravobřežně Albertovy skály, které jsou Státní přírodní rezervací. Po projetí oblouku přijíždíte k Obozu, opět k pravobřežnímu rekreačnímu centru. Levý břeh je lemován příkrými skalnatými stěnami. Za Obozem se stáčí tok doleva ve směru plavby na více jak kilometrový rovný úsek - přijíždíte k Cholínu (levobřežně). Levobřežně cca 100 před mostem uvidíte velkou halu. Je zde zavedená výroba a oprava lodí a člunů. Pokud máte potřebu opravy zastavte se nebo se spojte telefonem na čísle 0305 59 37 92. Cholínský most (115,4 ř. km) má průjezdnou výšku 10,10-8,60 m. Větší lodě zde musí svoji plavbu proti proudu ukončit, nebo položit stěžeň. I pro lodě střední velikosti (Sasanka) však vysoké vzdutí hladiny průjezd neumožní.


Albertovy skály

Pohled z cholínského mostu proti proudu

 
115,5 - 120 ř. km
   Dalších deset kilometrů tok Vltavy silně meandruje. Od mostu najíždíte do levého oblouku. Oba břehy jsou lesnaté. Na 116,6 ř. km levobřežně najdete zátoku Hubenovského potoka. Tok Vltavy se obrací znovu doslova do protisměru. Po kilometru plavby uvidíte na levoboku kopec Dubový vrch (415 m). V tomto místě mineme cca 20 m pod kýlem někdejší skalnatý ostrůvek Svině. Z této skutečnosti si můžete odvodit obrovský spád, který tu původní tok Vltavy měl. Po dalším projetí více jak devadesátistupňového pravého oblouku se jezero rozšiřuje a přijíždíte k Županovicím. Na 120 ř. km je zatopena nejstarší plavební komora u nás. U obce Županovice můžete zakotvit a doplnit si lodní zásoby.

121 - 127 ř. km
   Asi kilometr za Županovicemi najedete do posledního širokého místa Slapského jezera. V těchto místech sledujte značky a držte se ve vyznačené plavební dráze. U Zvírotic můžeme blízko břehu narazit na trosky zatopených budov. Za Zvíroticemi budete mít na levoboku kilometrový srmý skalnatý břeh, proti němu naopak plochý břeh k osadě Záběhlice. Pokud se podíváte do mapy je pravý břeh vlastně velkým poloostrovem, protože se Vltava znovu stáčí obloukem zpět. Mezi 123 a 125 ř. km bývaly Bučilské proudy. Zde se již definitivně rozloučíte s velkými vodními plochami.

Pohledy z Bučil na protější břeh

 
134,73 ř. km
   Vodní dílo Kamýk je jedním ze stupňů Vltavské kaskády. Jeho hladina je cca 14 m nad hladinou Slapského jezera. Délka vzdmutí je asi 10 km při zatopené ploše téměř 130 ha a s necelými 13 miliony m3 vody.